This page is having a slideshow that uses Javascript. Your browser either doesn't support Javascript or you have it turned off. To see this page as it is meant to appear please use a Javascript enabled browser.

Menu

Notable Performances Wks 1-9

Week 1 5th May 2018

Prem Div: Ben Francis, 69 (Rayleigh), Pether 78, Johnson 41* (Bentley), Stevens 44 (A Roding), Frost 58, Chalk 4-35 (Springfield), N Ahmed 44, A Rehman 40, (OC’s), Calverley 59, Barwick 4-30 (Goresbrook)

Div 1: Wilson 6-16 (Gt Baddow), Johnson  97, B Norton 80*, L Norton 58, Griffifths 4-38  (Stock), Mays 53* (Gt Totham), Clout 59, Bloom 42, Reed 4-26 (Gt Waltham), Crane 4-35 (Hornchurch), Southwell 92, Northfield 8-21 (Springfield II) 

Div 2: Beechey 104, Walker 4-34 (Havering),  Gallian 56 (High Roding), Hamilton 74 (Burnham), Lawson 5-17 (Rayleigh Fairview)

Div 3: Gillham jnr 63, Gillham snr 4-20 (Gt Baddow II)

Div 4: Albon 52* (Rankins),  Rowe 67 (SWF), Norman 66*, Cook 42* (OC’s), Holman 51* (Gt Wakering), M Simmons 4-23 (Navestock), Bedford 4-18 (EH & GB)

Div 5: Cummings 48 (Tillingham),  Skipper 53 (Rainham II), Groves 54, Hadgraft 49*, Mills 4-13, (Billericay), Law 59 (Rayleigh III), Mills 46* Brookweal II), Turner 84*, Crane 5-15 (Hornchurch A II), Fenton 6-14 (Writtle II), Gamma 5-12 (Ongar)

Div 6: J Need jnr 82*, Rodgers 47 & 4-33 (Danbury), Speller 52 (Ingatestone II), Lovatt 52, Pond 43, Bartlett 4-19 (Eastwood), Todd 117, Strainger 91, H Imbert 79 (Sth Weald), Baluja 48 (Bentley III), Nuttal 62*, Withams 52 (Gt Baddow II)

Div 7: DeLaat 74 (Galleywood II), M Halls 40, Creswell 4-34, Akbar 4-0 (Boreham), Walker 45 (Rayleigh IV), Wilks 79, Hinds 52 (OSSC), Chimmunchlam 59 (SWF II), Wilson 44 (Havering AB II), Hothi 5-41 (Rainham III)

Div 8: Baker 92, Harmer 4-20 (Lt Baddow II), Linahan 52 (EH & GB) Lennox 55, Wolfe 4-18 (Rayleigh V), Cook 87* (Springfield IV)

Div 9: Toomey 4-30 (Rankins III), B Patel 138, M Patel 72 (Navestock II), Cranfield 58*, Bowerman 44, Shelley 4-58 (OC’s II), Taylor 60* (Hornchurch Ath III)

Div 10: Morris 52* (Boreham II), Webb 44 (Gt Waltham III), Seevrenathan 61 (Oaklands),  Mower 124*, Adams 69* (Galleywood III), McDonald 48 (Bentley IV), Pontin 50, Jones 43 (Hornchurch IV), O’Riordan 111, Payne 54, Riley 6-12 (Broomfield II)


Week 2 12th May 2018  

Prem Div:  Pether 80, Walker 40 (Bentley), R Casson 69, Tiffin 4-23 (Canvey Is), Vyse 55 (Rayleigh), Millbank 4-24 (Aythorpe R), Jackson 83, O’Neill 58 (Rainham)

Div 1: Davison 43 (Stock), Bowen 4-13 (Gt Totham), Wilson 71, Huartson 69 & 6-25 (Gt Baddow) ,Smith 4-5 (Tillingham), Gordon 79, Yorke 4-24 (Bentley II), Turner 56 (Rayleigh II), Powell 64*, (Springfield II)

Div 2:  Grobler 55, Jeater 5-26 (Ingatestone), Wager 5-36 (Terling), Deeming 4-22 (Eastwood), Skelton 88, Palmer 66 (Sth Weald), Jellett 65, Worship 45, D Lawson 4-43 (Rayleigh F), Pateman 6-33 (Woodham M), Mahmood 58 (Lt Waltham), Whittaker 51 (Burnham) 

Div 3: Satkunalingham 93, Mewis 85, Franklin 4-32 (Lt Baddow), Bellot 59 (Noak Hill T), Norgrove 4-29, Chester 4-32 (High Easter), Harris 97 (Willow Herbs), Vince 73* (Springfield III), Brewing 4-33, Clyden 4-30,  Mckintyre 55, Reeve 40 (Galleywood), Farrow 48 (Broomfield), Hussain 46, Bird 41, Ivey 5-42 (Goresbrook)

Div 4: Pearson 40 (Gt Totham II), Abrehart 95 (Rettendon II), Simmons 50* & 6-32 (Navestock), P Patel 82* (Rankins), Rowe 44 (SWF), McNeill 73, Hadji 4-27 (OC’s II)

Div 5: Gamma 5-15 (Ongar), Light 44, Crotch 44 ( Rainham II), Groves 5-49 (St Johns Bill), Turner 85* (Hornchurch Ath II), Law 51*, Adams 49 (Rayleigh III), Fenton 60*)

Div 6:  Huckstepp 183* (Eastwood), Stainer 66 (St Weald II), Moore 53 (Hatfield P), Rayner 4-36 (Danbury), Hodgson 60 (Bentley III), Speller 50, Smith 41* (Ingatestone II), Withams 76 (Gt Baddow III)

Div 7: O’Halloran 66, M Hills 45 (Boreham), Linfield 158* Holdaway 4-34 (OSSC), Livett 40 (Goresbrook III), Reeble 62* (SWF II), Bailey 65 (Rayleigh IV), 

Div 8: Baker 4-36 (Lt Baddow II), Stratton 84, Wing 5-20 (EH & GB II), Cook 47 (Springfield IV), N Casson 46 (Canvey Is II), Unwin 5-25, Davis 47* (Rankins II), Hogred 41 (Rayne II)

Div 9: Nafis 74, Taylor 5-16, Martin 5-27 (St Johns Bill II), Horan 41 (Goresbrook IV), G Toomey 101*, A Toomey 4-19 (Rankins III), Cranfield 55, Bowerman 5-8 (OC’s III), Banyard 47 (Gt Totham III) 

Div 10: Kettley 87, Nirmal 79 (Oaklands), Greenaway 127*, Money 125* (Boreham II), Hunt 60* (Beaulieu Park II), Mills 85*, McDonald 72 & 5-36 (Bentley IV), Pyne 52, Reilly 43, O’Riordon 40 (Broomfield II), 


Week 3 19th May 2018  

Prem Div: Symonds 51, Frost 53 (Springfield),  Bhavik Patel 4-17 (Rainham), Shearcroft 46, R Casson 4-30  (Canvey Is), Ross 4-31 (Goresbrook), Impey 46, Nolde 43 (Rayleigh), Rehman 76 (OC’s), Hopkinson 54, Gravatt 43, Clarke 65*, Millbank 4-50 (A Roding), M Patel 45 (Rettendon)

Div 1: D Frost 5-37 (Rayleigh II), Taylor 4-33 (Gt Waltham), Sapwell 59 (Bentley II), Gunalan 87, Huartson 58 (Gt Baddow), K Pate 53* (Writtle), Rafertry 100, Davis 5 wkts (Hornchurch A), Cooper 107 (Gt Totham), Davison 4-35 (Stock) 

Div 2: Molloy 68, Duke 53, Gilfrin 34,  Burns 4- 26, (High Roding), Murrant 4-44, D Howe 4-23 (Eastwood), Tripathi 51 (Woodham M), Beechey 62, Hurley  39 & 4-6 (Havering AB), Shaw 60 (Burnham), Black 102*, Groblar 72 (Ingatestone), W Mahmood 63, H Mahmood 71, Iqbal 75 (Lt Waltham), Lingala 96 (SWF), Keating 46 (Rayleigh F), Jaguta 80, Dawson 4-31 (Terling)

Div 3: Marlow 42, Bowring 40* & 4-34, Mcintire 4-24 (Galleywood), Aldworth 41, Arain 5-30 (Springfield III), S Dethridge 41*, Willan 4-16, Moss 4-24 (Lt Baddow), K Mayhew 120, L Watts 51, A Chester 41, Chester 4-41 (High Easter), J Benadie 62, S Woolf 60, (Gt Baddow), Rob Lynn 171*, Baines 68* (Broomfield)

Div 4: Bowles 101*, Oliver 40 (Purleigh), Jackman 53 (SWF), Patel 80, Dhanjal 62*, Headon 54 (Gt Waltham II), S McNeill 140*, G McNeill 86* (OC’s II), Bunce 106, Smith 144 (Gt Wakering), Dickenson 73 (Gt Totham II), Lee 40 (Rettendon II), Simmons 93* (Navestock), Hemmines 47*, Norton 40 (EH & GB), Sandhu 86, P Patel 66 (Rankins)

Div 5: Snowdon 57 (Tillingham II), Whiteside 42, Ayres 4-11 (Rayne), Bailey 40, Davis 4-27 (Rayleigh III), Bastin 59 (Hornchurch A II), Wolfe 70 (Brookweald II), Paris 42*, Vno 4-38 (Ongar), Polkala 57 (Writtle II), Skipper 109, B Little 57* (Rainham II) 

Div 6: Yeomans 7-13 (St Andrews)J Need 4-18 (Danbury), French 40 (Noak Hill T II), Emberson 4-31 (Ingatestone II), Snell 41 (Bentley III), Fletcher 77 (Eastwood II), Smyth 73, Stainer 63 (Sth Weald II) Samir Ahmed 101 (Lt Waltham), Lyndon 51 (Gt Baddow II), Castledine 159, Clark 80*, Lenoir 60, Phillips 4-25 (Hatfield P)

Div 7: Worsfold 106 (OSSC), A Patel 76 & 4-27 (Rainham III), Noble 59*, Wolff 43 (Rayleigh IV), Livett 117* (Goresbrook III), Glasson 108*, Harness 47, (Woodham Mortimer II)

Div 8: Hammond 51, M Patel 47*, Wallace 4-25, Smith 4-34 (EH & GB), Saunders 45 (Burnham Sp II), Fielding 76*, A Stevens 43 (Rayne II), Lennox 103*, Wratten 75* (Rayleigh V), Dutton 102* (Rankins II), H Shah 75*, Hodgson 4-44 (Chignal), Morritt 99 (Springfield IV), Burrill 47 (Canvey Is II)

Div 9:  Short 4-21 (Eastwood III), Nafis 81* (St Johns), Taylor 77*, S. Pavitt 49 (Writtle III), Sergeant 48 (Navestock II), Bowerman 80* (OC’s III), Toomey 59, P Warner 55*(Rankins III), Wood 96* (Goresbrook IV), Duke 92*, Richards 41*, Poch 4-22 (Hornchurch A III)

Div 10: McGarry 4-24 (SWF III), De’ath 82*, Gore 4-17 (Gt Waltham III),  Rayner 4-21 (Boreham II), O’Riordan 157*, Reilly 56, Pyne 4-40 (Broomfield II), Kershaw 74, Rehman 73, Duncan 4-43 (Hornchurch IV), Adams 103* (Galleywood III)


Week 4 26th May 2018 

Prem Div: J Casson 77* (Canvey Is), Symonds 78, Prudence 76* (Springfield), Rehman 69, Ahmed 59, Bucknell 46* (OC’s), Bhautik Patel 68* (Rettendon), O’Neill 54 (Rainham), Everett 56 (Rayleigh), 

Div 1: Mayhook 42*, Cory 41 (Stock), Walker 4-40, Frost 60 & 4-48 (Rayleigh), Mays 61, Cheeseman 5-23 (Gt Totham), Kuen 71, Turner 4-24 (Hornchurch), Harris 95, Fitzwalter (Gt Waltham), Hughes 80, Rohit 54 (Writtle), Gordon 76 (Bentley II)

Div 2: Praghash 57, Sutherby 45 (Eastwood), H.Mahmood 68*, W.Mahmood 60, Nasir 48, (Lt Waltham), Burns 58, D Smith 61, Pateman 43 (Woodham M), Lusach 58 (Sth Weald), Groblar  84, Smith 60 (Ingatestone), Taylor 100 (Terling)

Div 3: Hanif 165 retired out, Ali 137 retired out, Rafique 4-35 (Noak Hill T), Taylor 89 (Gt Baddow), Desai 44, Baird 4-45 (Chadwell Heath), Chapman 62 (Goresbrook), Tuttlebee 88, S Detheridge 58, T Detheridge 46,  Harris 4-36 (Lt Baddow), Brisland 96, Chinnery 4-47 (High Easter), Lynn 47, Elgin 4-28 (Broomfield) 

Div 4: Foxall 113, Hewer 50 (Gt Totham II), Freegard 50, Rynn 44*,Oliver 41 (Purleigh), Royce 74 (SWF), P Morgan 112*, R Singh 5-48 (EH & GB), M Patel 75* (Navestock), Holman 73 (Gt Wakering), Warner 71*, Alson 58*, Sonjhu 50 (Rankins), A Patel 55, Headon 41 (Gt Waltham II), Davies 112 (OC’s II), Riddlestone 70 (Rettendon)

Div 5: Asif 50, Rawlings 42 (Brookweald II), Ashworth 40 (Tillingham II), Adcock 140, Suker 77 (Ongar), Stouchbury 57, Crotch 57 (Rainham II), Barton 49*, Trigg 4-23 (Rayne), Bailey 63 (Rayleigh III), Haynes 45, Boom 4-38)

Div 6:  Yeomans 6-19 (St Andrews), Jeddy 70, H Ahmed 4-34 (Lt Waltham II), Phillips 117 (Hatfield P), Khokker 5-32 (Noak Hill T II), Steel 82 (Ingatestone II), Dean 95 (Sth Weald II)

Div 7: Adams 54 (Galleywood II), Hills 80* (Boreham), T Nicholls 60, D Nicholls 5-29 (Rayleigh F II), Ivery 43* (Goresbrook III), Linfield 104*, Worsfold 55* (OSSC), M Patel 4-24 (Rainham III), Ball 55*, Brown 54 (Woodham M II)

Div 8: Stevens 95* (EH & GB II), Langdon 63, Pettitt 4-9 (Rankins II), Campion 4-43 (Burnham Sp II), Ashurst 4-15 (Springfield IV), Bellamkonda 47* (Beaulieu Pk), Cheadle 45* (Rayne II), Lennox 46 (Rayleigh V), Snowdon 52 (Canvey Is II)

Div 9: Rehman 103*, Hatton 40* (Hornchurch Ath III), G Toomey 51, Warner 45, A Toomey 40* (Rankins III), Jones 45 (Willow H II),  Lowe 96, Leadbetter 49, N. Thoufick 44, P. Thoufick 4-23 (Goresbrook IV), Edwards 6-21 (OC’s III), Taylor 78 (Writtle III), Scott 50* (Navestock II), Egginton 5-25 (Eastwood III)

Div 10:  Stanley 57* (SWF III), Money 47*, Chatters 41* (Boreham II), Hart 49. R. Verrinder 46 (Rayleigh VI), Kettley 105* (Oaklands), Barker 43 (Great Waltham IIl), Brace 42*, G Boddu 4-23 (Galleywood IIl)   


Week 5 2nd June 2018

Prem Div:  Pether 60, Parmenter 41, Swinney 4-24 (Bentley), Barwick 48 (Goresbrook), Prudence 49*, Symonds 42 (Springfield), Cook 53 (Rayleigh), J Casson 47 (Canvey Is), Yousaf 130 (Brookweald), Bhavik Patel 5-20 (Rainham) 

Div 1: Dines 4-26, Yorke 53* (Bentley II), Fitzwater 5-8 (Gt Waltham), Davis 68 (Hornchurch A), Cheeseman 6-25 (Gt Totham), Cummins 103, Mee 67 & 4-23 (Tillingham), Shinde 66, KC 58 (Writtle), Norton 75, Clark 58, Raeburn 47 (Stock), Huartson 164, Bontom 50 (Gt Baddow) 

Div 2: No Report details submitted

Div 3: No Report details submitted

Div 4: Patel 45 (Gt Waltham II), Rowe 57 (SWF), Smith 46 (Gt Wakering), Norman 131, Davis 4-37 (OC’s II), Lock 40 (Rettendon II), Sandhu 62, Albon 50 (Rankins), P Morgan 78 (EH & GB), Manish Patel 65, Simmons 45, Scott 41 (Navestock)

Div 5: Mills 71 (Brookweald II), Suker 60* (Ongar), Ellis 47, Cooper 44 (Rayne), Hadgraft 48 (St Johns), Crane 44 & 4-29, Hutchinson 4-14 (Hornchurch A II), Powel 80* (Rainham II), Cockeral 54 (Writtle II), Snowdon 46, (Tillingham II)

Div 6: Huckstepp 96* (Eastwood II), Davidson 58 & 4-34, Jubb 46 (Lt Waltham II), J Need 43 (Danbury), McGlashon 4-11 (Bentley III), Stainer 42 (Sth Weald II), Phillips 65, Dawson 68, Westwood 4-28 (Hatfield P), Yeomans 168, Greenwood 136* (St Andrews)

Div 7: Shaikh 5-19 (Boreham), Webster 77, Maasch 46 (Havering AB II), Wilson 46 (Rayleigh F II), Older 4-19 (Woodham M II), Adams 66, K Patel 46* (Rayleigh IV), Wood 73, Parnell 4-12 (Goresbrook III)

Div 8: Pearson 99 (Lt Baddow II), Allen 75*, Swainsborough 65 (Rayne), Smith 55, Perrin 4-47 (Burnham Sp II), Burrill 76 (Canvey Is II), Clarke 83*, Shah 73, Hodgson 52* (Chignal), Hutton 51* (EH & GB), Berry 40 (Rankins II), Rothon 40 (Rayleigh V), Cook 51, B Reynolds 44, Southwell 5-20 (Springfield IV)

Div 9: Ravi 49* (St Johns), Boyd 4-23 (Willow Herbs II), Sergeant 60 (Navestock II), Hill 47 (Eastwood III)

Div 10: Kettley 45 (Oaklands), Felton 5-33 (Galleywood III), Snell 103* (Bentley IV), S Duke 87 (Hornchurch Ath IV), Chapman 79*, Reed 44 (Gt Waltham III), S Govus 42 (Beaulieu Park), Curtis 62, Curtin 44, Clarke 4-14 (SWF III), J O’Riordan 86, C O’Riordan 50 (Broomfield II)


Week 6  9th June 2018

Prem Div: O’Neill 58 (Rainham), Walker 41 (Bentley), Symonds 135, Prudence 51, Singh 50 (Springfield), Aseeb Ur Rhman 49, Meghwal 48, Fazal Rehman 122 ret & 4-36, Cant 5-31 (OC’s), Hameed 40, Yousaf 64 & 4-50 (Brookweald), Impey 41 (Rayleigh), Messenger 4-34, Barwick 60 & 4-34 (Goresbrook)

Div 1: 

Div 2: 

Div 3: 

Div 4: Freegard 46, Morris 5-20 (Purleigh), A Patel 57 (Gt Waltham II), Royce 62 (SWF), Locke 63 (Rettendon II), Greenfield 49, Treen 45* (Rankins), Richards 66 (Navestock), Smith 46 (Gt Waklering), McNeill 130* (OC’s II), Chadwick 63, Willingale 48* (Gt Totham II)

Div 5: Cooper 106, Alen 68 (Rayne), Hadgraft 65*, Groves 4-53 (St Johns), Mayhook 71* (Stock II), Stouchbury 71, N Patel 58 (Rainham II), Gamma 5-51 (Ongar), Fenton 60, Nair 56 (Writtle II), Whitaker 56*, Roe 40 (Hornchurch A II), Davis 58 (Rayleigh III), Swettenham 46 (Brookweald II)

Div 6: Yeomans 66, G Street 6-11 (St Andrews), Putney 46 (Noak Hill T II), Rogers 43 (Danbury), Todd 50*, Long 50* Sth Weald II), Moore 93, Castledine 4-37, Phillips 113 (Hatfield P), Willis 109* (Gt Baddow III), Darby 42*, Hollington 4-48 (Bentley III), Bates 95, Speller 55, Steel 53 (Ingatestone II ), Byford 94*, Lovatt 61*, Huckstepp 51 (Eastwood II)

Div 7: Bloke 41 (Galleywood II), Dodson 45, Worsfold 126, Stock 6-54 (OSSC), Parnell 42 (Goresbrook III), Heal 46, Pollinger 4-36 (Boreham), Wilson 54 (Havering A B II), Stanley 88, Clarke 4-22 (SWF II), Mantell 5-36 (Rayleigh IV), Raby 5-30 (Rayleigh F II), T Bunn 64 & 4-34 (Rainham III) 

Div 8: N Casson 62*, Acraman 4-22 (Canvey Is II), Lake 49 (Beaulieu Park), Wolfe 50* (Rayleigh V), Craddock 53, Churchouse 4-66 (Lt Baddow II), Williams 64 (Rayne II), Clarke 76*, Halls 54 (Chignal), Freestone 98, Evans 4-25 (Springfiled IV)

Div 9: Higgins 51, L. Harris 47*, M. Murray 47* (W Herbs II), Mark Bowerman 70* (OC’s III), Dilworth 138*, Sergeant 111*, Mitchell 4-16, Elildersleeve 4-13 (Navestock II), Lagend 85* (Rankins III), Batley 85 (Gt Totham III),  Hicks 78. S. Pavitt 65 (Writtle III), Thomas 4-56 (Hornchurch Ath III).

Div 10: Morris 69, Money 64, Greenaway 5-22 (Boreham II), Rehman 53 (Hornchurch Ath IV), C O’Riordan 123*, J O’Riordan 78 (Broomfield II), Bala 40 (Oaklands), Harman 4-2 (Gt Waltham III), McFall 86, Adams 62 (Galleywood III), Barker 135, Hunt 89 (Beaulieu Park II) 


Week 7, 16th June 2018

Prem Div: Symonds 63, Frost 56, Clark 53*, Chalk 4-35 (Springfield), Everett 44, Wheeler 4-56 (Rayleigh), Johnson 60, Flack 4-49 (Bentley), J Casson 4-42 (Canvey Is), P Gravett 91*, Cullerton 87 (Aythorpe R), Whisker 47, Hussain 43, Ivey 5-8 (Goresbrook), Bharit 56 (Rettendon), Shallow 80 (Rainham), Raees Khan 44*, Chetan 4-40 (Brookweald)

Div 1: 

Div 2: 

Div 3:

Div 4: Praneet 112 & 5-43, Haywood 4-20 (Rankins), P Patel 44 & 4-13 (Navestock), Critchell 4-14 (OC’s II), Dhanji 41 & 4-35, Wettle 41* (Gt Waltham II), D Morgan 48, Kaka 44 (EH & GB), Royce 70, Materna 5-17, Pritchard 5-17 (SWF), Accleton 6-24 (Gt Wakering), Shepard 93 (Rettendon II), Taylor 70*, Freegard 54, Bowles 53* (Purleigh)

Div 5: Joyce 98, Lagden 79, Wolfe 72 (Brookweald II), Atlaf 55, Little 41 (Rainham II), Adcock 50, Paris 65, Watson 4-25 (Ongar), Verrinder 42 (Rayleigh III), Banks 95, Ayres 48, Dawson 46 (Rayne), Fenton 92 (Writtle II), Bastin 50*, Crane 5-21 (Hornchurch Ath II), Hadgraft 53 (St Johns), Haynes 97, Fielding 5-36 (Stock II) 

Div 6: Huckstepp 53 (Eastwood II), Clark 112*, Moore 83, Castledine 73 (Hatfield P)Arundel 51*, Bates 40* & 5-28 (Ingatestone II), French 65*, Hodgson 44, Putney 4-34 (Noak Hill T II), Newton 56, J Need 5-26 (Danbury), Whelan 4-19 (Bentley III), Todd 102, Townson 5-27 (Sth Weald II), Yeomans 57, G Street 4-31 (St Andrews) 

Div 7: B Wilkes 54, M Lockett 54, M Hills 44* (Boreham), Bunn 63, Simms 49, Patel 43* (Rainham III), Gosling 51, Bailey 66, K Patel 4-6 (Rayleigh IV)

Div 8: A Barker 56, T Jailis 49, Mudith 4-26 (Beaulieu Pk), M Cook 63 (Springfield IV), King 45, Perrin 4-26 (Burnham Sp II), M Stratton 156*, T Linahan 59* (EH & GB II), Bowles 63*, Dodd 53 (Lt Baddow II), Burrill 70, O Robinson 63 (Canvey Is II)

Div 9: Banyard 52 (Gt Totham III), Friend 83 (Goresbrook IV), Sargeant 84, Archer 53 Navestock II), Poch 6-11 (Hornchurch Ath III), Pavitt 83, Hicks 74 (Writtle III), Jones 52 (Willow H II), Sundar 50, Adlum 51, Springford 4-4 (St Johns II), 

Div 10: De’ath 52 (Gt Waltham III), D Hunt 4-37 (Beaulieu Pk), Jones 51 & 5-36 (Hornchurch A IV), Mower 79, Gray 40 (Galleywood III).


Week 8, 23rd June 2018

Prem Div: Johnson 98, Coleman 4-42 (Bentley), Symonds 123 (Springfield), P Everett 74* Bryant 4-26 (Rayleigh), Yash 40, Ahmed 52 (OC’s), Shallow 51, Jackson 80* (Rainham), Barnett 72, Millbank 5-14 (Aythorpe Roding), Banerjee 83* Hameed 56 (Brookweald)

Div 1: Simmons 70, Buxton 4-40 (Gt Baddow), D Frost 41, C Frost 46, Knowles 52* (Rayleigh II), Mee 87 (Tillingham), Prudence 64, Pollinger 112* (Springfield II), B Norton 81*, L Norton 42 (Stock), Kipal, 101* , Wade 57 (Hornchurch Ath)

Div 2: Lingala 64, Hull 106 (Sth Weald), J Whittaker 41, R Whittaker 50, Green 53 (Burnham), 75 Mahmood, 139 Mahmood (Lt Waltham), Payne 40 (Rayleigh F), Twin 4 wkts (Terling), D Smith 70*, Wright 5-37 (Woodham M), R Burns 92* & 4-26, A Burns 43*, Wheen – wkt kpr 4 catches & 1 stumping (High Roding), Keylock 76, Hurley 52 (HABCC)

Div 3: 

Div 4: Overall 4-35, Holman 86, Cooper 48* (Gt Wakering), Royce 66 (SWF), Simmons 66 & 4-34, T Patel 61, Scott 122* (Navestock), Warner 51, Patel 150 (Rankins), Cook 56 (OC’s II), Headon 45 (Gt Waltham II), Faulconbridge 75 (Rettendon II), P Morgan 84, S Singh 46 (EH & GB), Hewer 64*, Chadwick 46 (Gt Totham II)

Div 5: M Snowdon 66, J Snowdon 50, Adnan 5-16 (Tillingham II), Hadgraft 71 (St Johns), Jennings 5-28 (Ongar), N Patel 4-28 (Rainham II),Swansborough 4-54 Banks 105*, Barton 5-33, (Rayne), Boom 108 & 4-58 (Stock II), Cockerel 52 (Writtle II), Sims 78 (Brookweald II)

Div 6: Yeomans 158 & 7-4-4-4, Greenwood 99 (St Andrews), Alavoine 6-72 (Bentley III), Duncan 60 & 4-39 (Danbury), Wajid Ahmed 73, Davidson 44 (Lt Waltham II), Clarke 73, Phillips 56 & 4-24 inc hattrick (Hatfield P), Maloney 101 (Noak Hill T II)Todd 48 (Sth Weald), Bowring 57 (Gt Baddow III), Huckstepp 51, Matthews 47, Bartlett 4-53 (Eastwood) 

Div 7: Hills 59 (Boreham), Shinda 61, Greenwood 57, Walker 4-50 (Havering AB II), Johnson 64 (Goresbrook III), Collinson 4-37 (Woodham M II), Stanley 48, Stephenson 4-12 (SWF II), S Patel 191 (Rainham III)

Div 8: Craddock 82*, Smith 4-44 (Lt Baddow II), Cook 51 (Springfield IV), Hears 46* (Burnham Sp II), Hunt 59 (Beaulieu Pk), H Shah 100*, Hodgson 5-8 (Chignal), Lennox 75 (Rayleigh V), Bull 52* (Rayne II), Casson 81, Burill 45* (Canvey Is II), Stratton 117* (EH & GB II)

Div 9: Shelley 5-27 (OC’s III), Little 60*, Richards 50* (Hornchurch Ath III), Keys 67*, Jones 51 (W Herbs II), Friend 93, O’Sullivan 4-29  (Goresbrook III), Carter 103 (Rankins III), S Pavitt 48 (Writtle III), Adi 43 (St Johns II), B Ridge 67 & 5-21 Gt Totham III)

Div 10: Blore 72, Bailes 58, Felton 5-31 (Galleywood III)J.O’ Riordan 121, C. O’Riordan 73, S. Riley 56* Broomfield II), Kempster 138* (Boreham II), Kettley 49 (Oaklands), Eaglesham 40 (Gt Waltham II)


Week 9, 30 June 2018

Prem Div:

Div 1

Div 2 

Div 3: 

Div 4: Foxall 109, Jo Royce 4-62 (Gt Totham II), Chadwick 4-36 (SWF), Chapman 4-39 (Gt Waltham II), P Patel 5-8, M Simmonds 4-16 (Navestock), Halman 75 (Gt Wakering), Treen 77, Albon 66 (Rankins), Morgan 63, Norton 59 & 4-24 (EH & GB), Davis 55 (OC’s II), Rynn 57, Taylor 49 (Purleigh)

Div 5: Mills 79, Asif 60 (Brookweald II), Rogers 71 (St Johns), Sanjay 52, Browning 41 (Ongar), Dawson 73*, Trigg 50*, Cooper 4-35 (Rayne), Husham 6-14 (Rainham II), Herley 110, Boxer 51, Riz 53*, Gamby 4-42 (Stock II), Nair 66, Fenton 120* (Writtle II), Gosling 48 (Rayleigh III), G Hylton 50, Cooch 4-29 (Tillingham III)

Div 6Robinson 72, Pond 40*, Wade 5-18, Harp 4-47 (Eastwood II), Richardson 4-23 (Danbury),  Coyle 86,Termezi 57* (Lt Waltham II), French 82*, Bailey 51 Noak Hill II), Crispin 56 (Bentley III), Westwood 65*, Charter 60* (Hatfield P), Stainer 103*, Townsend 54* (Sth Weald II), Austin 44 ( Gt Baddow III), Steel 43 (Ingatestone II), Phillips 60*, Walker 4-35 (St Andrews)

Div 7

Div 8:

Div 9: Owen 82, Higgins 43 (Willow Herbs II), Taylor 73, Kumar 44 (St Johns Billericay II), Gooch 41* (Gt Totham III), Palmer 49*, Fayers 5-15 (Eastwood III), Toomey 60 (Rankins III), Duhig 51, Moule 47, Mitchell 5-40 (Navestock II)

Div 10:  J O’Riordan 113, May 93, Riley 4-10 (Broomfield II), Eaglesham 42 (Gt Waltham III), Perrin 45 (Beaulieu Pk II), Whitelock 65* (Galleywood III),  Himpfen-Jones 51 (RayleighVI)